VĚDA A TECHNIKA / Věda a výzkum

Plasy uvidí chemické pokusy i tmavou oblohu s hvězdami
Pokusy s tekutým dusíkem. 
Autor / zdroj foto: Radka Žáková

PLASY

Letošní Evropské noci vědců bude v Plasích dominovat chemie. Jednodušší pokusy představí veřejnosti studenti základních a středních škol, ty náročnější pak vysokoškolští pedagogové.

Podle předpovědi počasí to vypadá, že by tentokrát mělo být možné kromě Slunce pozorovat i objekty noční oblohy. Plasy jsou totiž na okraji jediné vnitrozemské oblasti tmavé oblohy u nás. Program před Centrem stavitelského dědictví NTM v Plasích pak v pátek doplní 4 přednášky.

V prostoru před Centrem stavitelského dědictví Národního technického muzea (NTM) v Plasích se v pátek 30. září představí desítka organizací s programem, v němž budou letos převažovat pokusy z chemie. „Našim cílem je přiblížit vědu a techniku veřejnosti srozumitelně a poutavě,“ říká Marek Česal ze Západočeské pobočky České astronomické společnosti, který program v Plasích koordinuje. Návštěvníci se tak mohou těšit na zajímavé pokusy. „Nejlepší jsou v tomto případě praktické ukázky demonstrující vědecké poznatky. Letos se kromě astronomie, ke které máme my astronomové nejblíže, chceme zaměřit na chemii. V některých případech budou návštěvníci doslova vtaženi do pokusu,“ dodává Marek Česal. Na programu se podílí vzdělávací a zájmové organizace zabývající se vědou.

V přednáškovém sále Centra stavitelského dědictví NTM Plasy budou během celého večera probíhat astronomické a chemické přednášky, tu první dokonce doplní pokusy.  Evropská noc vědců také každoročně nabízí laické veřejnosti možnost nahlédnout do hvězdářských dalekohledů prohlédnout si vzdálené objekty našeho vesmíru v detailu. Předpověď počasí letos slibuje téměř jasnou oblohu, a tak se dá očekávat, že bude možné dalekohledy zaměřit na objekty vzdáleného vesmíru, tzv. deep sky objects. „Při jednom z posledních pozorování noční oblohy pro veřejnost v oblasti Manětínské oblasti tmavé oblohy přijela nahlédnout do dalekohledů bezmála stovka lidí,“ uvádí Josef Jíra předseda Západočeské pobočky České astronomické společnosti (ČAS).

Západočeská pobočka ČAS se tohoto projektu účastní již podvanácté a od roku 2010 využívá „Noci vědců“ k propagaci vědy v menších městech. „Vybíráme lokality, pro jejichž obyvatele by akce tohoto typu byla jinak těžko dostupná. Po velmi dobrých ohlasech z předchozích ročníků ve Stříbře, Přešticích, Nepomuku a Klatovech, Domažlicích a Tachově jsme se rozhodli letošní Noc vědců 2016 uspořádat ve spolupráci s Centrem stavitelského dědictví Národního technického muzea v Plasích. Na programu se přitom podílejí především místní školy,“ říká Marek Česal. Více o atraktivním a poučném programu plném pokusů, přednášek a pozorování, na jehož přípravě se podíleli i žáci a studenti lze zjistit na internetových stránkách Západočeské pobočky České astronomické společnosti.

Autor / zdroj: Radka Žáková

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.