PLZEŇ
Druhý čtvrtek a druhá sobota v měsíci – to jsou pravidelné termíny pro plzeňské cykloprohlídky. Ty červencové zavedou cyklisty ke kamenným křížům a k plzeňským mostů a lávkám, ke kterým míří nová cykloprohlídková trasa. S cykloprůvodcem tak mohou cyklisté šlápnout do pedálů a poznat nové cesty i zapomenutá či opomíjená místa regionu.
Řeky a tím i mosty a lávky k plzeňské historii neoddělitelně patří. „V Plzni je mnoho starých a velice zajímavých mostů, které stojí za zastavení. V posledních letech ale také přibylo mnoho lávek, které usnadňují cesty po městě nejen pěším, ale hlavně cyklistům. Projedeme jen některé z nich, o jiných zajímavých, které se na trasu nevešly, si ale také něco povíme,“ říká o kratší čtvrteční premiérové cykloprohlídce Plzeňské mosty a lávky plzeňská cykloprůvodkyně Radka Žáková. Trasa provede cyklisty systémem plzeňských sportovně rekreačních tras podél řek (tzv. greenways), které jsou vzájemně propojeny mosty a lávkami a seznámí je s historií i současností těchto staveb. Účastníci se tak doví, kde je Cimrmanova či Kožíškova lávka, nebo jak vypadala stará železniční lávka u hlavního nádraží.
Trochu dobrodružnější výlet čeká na účastníky tuto sobotu. Cykloprohlídka Za kamennými kříži provede cyklisty po severním Plzeňsku a představí nejen kamenné kříže, ale i jiné drobné kamenné památky. „Většina lidí nazývá všechny kamenné kříže smírčími. My si ale řekneme, které kříže jsou smírčí a které nikoli a jak se jim podle jejich tvaru říká,“ popisuje cíle sobotní cykloprohlídky Za kamennými kříži Radka Žáková. „Účastníci také uvidí jeden krásný historický mezník, který stejně jako některé kamenné kříže dříve určoval polohu hranic pozemků,“ dodává k trase sobotní cykloprohlídce cykloprůvodkyně Radka Žáková.
Mimoplzeňské okruhy jsou trochu delší než ty plzeňské, ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine. I tyto trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková. Účastníkům se doporučuje vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchlé duše. Stejně jako loni, dostane každý účastník na konci prohlídky certifikát se svým jménem, datumem a počtem ujetých kilometrů.
První prohlídka se koná již tento týden ve čtvrtek, další již v sobotu. V případě deště v době startu se prohlídka nekoná. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice, start je letos opět od Infocentra vedle plzeňské radnice. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem – tedy ve čtvrtky v 16.15 a o sobotách v 8.45. Po více než deseti letech byla mírně navýšena cena. Přesto ale zůstává velice nízká a navíc je v ní zahrnuta i cyklomapa města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Dospělí tedy zaplatí 50 Kč, děti 20 Kč, rodina (max. 4 osoby) 100 Kč. Informace o cykloprohlídkách lze získat v Informačním centru vedle radnice nebo na regionálním informačním portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz.