PLZEŇ / ROKYCANY
Druhý čtvrtek a druhá sobota v měsíci – to jsou pravidelné termíny pro plzeňské cykloprohlídky. Ty dvě červnové tento týden provedou cyklisty podél plzeňských a zajímavými místy Rokycanska.
Cyklisté mohou šlápnout do pedálů s cykloprůvodkyní Radkou Žákovou a poznat nové cesty i zapomenutá či opomíjená místa regionu.
Řeky k plzeňské historii neoddělitelně patří. „Mnoho míst kolem plzeňských řek se za posledních sto let výrazně změnilo a lidé bývají překvapení tím, co na jejich místě bylo,“ říká o kratší čtvrteční cykloprohlídce Historií plzeňských řek plzeňská cykloprůvodkyně Radka Žáková. Trasa provede cyklisty systémem plzeňských sportovně rekreačních tras vzájemně propojených mosty a lávkami a seznámí je s historií v místech, která se nejvíce změnila. Doví se tak například, kde byly plzeňské Benátky nebo plzeňská Riviéra, proč nedošlo k vybudování vodní cesty Praha – Plzeň – Regensburg či kudy vedl první plzeňský vodovod?
Na Rokycansku je na české poměry nezvyklé množství geologicky zajímavých míst: „Podíváme se například ke klabavským tunelům a řekneme si, proč vznikly stejně jako o nedaleké světově výjimečné lokalitě Ejpovické útesy či o voseckých kuličkách,“ popisuje zajímavosti na trase sobotní cykloprohlídky Rokycansakem Radka Žáková. „Zastavíme se také u Kokotských rybníků, které, pro mnohé překvapivě, patří městu Plzni,“ dodává cykloprůvodkyně. Cyklisté se přitom dozví, co je to pelagiál nebo kde se nalezly autochtonní organismy příbojové zóny ze spodního ordoviku, nejstarší svého druhu na světě. Cílem cykloprohlídek totiž je seznamovat s méně známými zajímavostmi Plzeňska a současně ukázat cyklistům cesty, kterými se mohou vyhnout frekventovaným komunikacím.
Mimoplzeňské okruhy jsou trochu delší než ty plzeňské, ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine. I tyto trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková. Účastníkům doporučujeme vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchlé duše. Stejně jako loni, dostane každý účastník na konci prohlídky certifikát se svým jménem, datumem a počtem ujetých kilometrů.
První prohlídka se koná již tento týden ve čtvrtek, další již v sobotu. V případě deště v době startu se prohlídka nekoná. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice, start je letos opět od Infocentra vedle plzeňské radnice. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem – tedy ve čtvrtky v 16.15 a o sobotách v 8.45. Po více než deseti letech byla mírně navýšena cena. Přesto ale zůstává velice nízká a navíc je v ní zahrnuta i cyklomapa města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Dospělí tedy zaplatí 50 Kč, děti 20 Kč, rodina (max. 4 osoby) 100 Kč. Informace o cykloprohlídkách lze získat v Informačním centru vedle radnice nebo na regionálním informačním portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz