PLZEŇ
Úspěšný projekt naučných říčních stezek na území města Plzně míří do finále. V úterý 23. června v 17 hodin se za plzeňským Škoda sport parkem otevře již pátá stezka, tentokrát údolím Úhlavy.
Můžete se těšit nejen na křest tradičního tištěného průvodce, který bude zájemcům zdarma k dispozici, ale i hudební vystoupení vokální skupiny Tutti Voci a komentovanou prohlídku části trasy naučné říční stezky od prvního zastavení v blízkosti soutoku Úhlavy s Radbuzou proti proudu až do Hradiště v doprovodu autorky textu Kateřiny Caisové. Informační tabule připravil Útvar koncepce a rozvoje města Plzně v rámci mezinárodního projektu REURIS ve spolupráci se Správou veřejného statku města Plzně. Na místo slavnostního otevření se můžete dopravit trolejbusem nebo autobusy (č. 10, 30 a 29, zastávka Vodárna), pěšky nebo autem (parkování před Škoda sport parkem).
„Řeka Úhlava je jedinou řekou na území města Plzně, která nebyla nikdy stavebně regulována a zůstala tak přirozeným tokem. Je zdrojem pitné vody pro Klatovsko a Domažlicko (přehrada Nýrsko) i celou plzeňskou aglomeraci. Žijí v ní dokonce larvy chrostíků, což je významný indikátor čistoty vody. Neskutečně bohaté biotopy a proměna řeky od horské bystřiny na úpatí Pancíře, přes lužní řeku, po meandry a peřeje před Plzní se staly dokonce inspirací pro expozici Česká řeka v plzeňské ZOO. Řeka Úhlava je zajímavá rovněž velkým množstvím mlýnů, které se zde v minulosti nacházely. Dva z nich, v Černicích a Radobyčicích, jsou v provozu ještě dnes jako malé vodní elektrárny. V rámci komentované prohlídky se vydáme od první informační tabule, umístěné ve Škoda sport parku již nad soutokem Úhlavy s Radbuzou, po sportovně-rekreační trase proti proudu řeky přes příkopy a valy pravěkého hradiště z přelomu starší a střední doby bronzové do původní obce Hradiště,“ láká k vycházce podél řeky autorka průvodce Kateřina Caisová z Krajského centra vzdělávání a Jazykové školy v Plzni.
„Procházka od soutoku Úhlavy s Radbuzou za plzeňským Škoda sport parkem až k vrchu Valík zabere příjemné dvě hodinky chůze. Trasa dlouhá 5,5 km vede od soutoku v Doudlevcích proti proudu přes pravěké hradiště, Hradiště, Černice a Radobyčice až k Valíku,“ doplňuje vedoucí ateliéru životního prostředí Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Pavlína Valentová.
Všechny stezky jsou vhodné pro pěší, cyklisty i maminky s kočárky.