KULTURA / Film

Druhý ročník soutěže My Street Films vyhrál film z Plzně
Stopovaná. 
Autor / zdroj foto: mystreetfilms.cz

PLZEŇ

Již druhým rokem vyhlásili organizátoři projektu My Street Films celostátní soutěž o nejlepší dokumentární film do 10 minut. Autoři posílali své krátké filmy, ve kterých vyprávěli příběhy ze svého okolí na web www.mystreetfilms.cz a zapsali se tak na online filmovou mapu Evropy.

Ze stovky přihlášených filmů z celé České republiky vybrala porota složená z dokumentaristky Kláry Tasovské, architekta Adama Gebriana a vedoucí projektu Diany Tabakov sedm jedinečných filmů. Následně ocenila tři nejlepší snímky, které díky výhře pocestují na významné dokumentární festivaly.

Nominované filmy tvoří unikátní audiovizuální paměť českých měst

Z hlavního města porotu nejvíce zaujal portrét Jakuba Marka sledující žebráka Punkyho pod názvem Šichta a poetické zachycení atmosféry vítkovského parku The Place barmské studentky pražské FAMU Khin Hsu. Z plzeňského regionu byly nominované hned dva filmy: zatímco Petra Krejčová, režisérka filmu Stopovaná, za pomoci náhodných kolemjdoucích pátrá po významu šipek na domech z první republiky, příběh dnes para-doxně opuštěné budovy pro uprchlíky zkoumá očima místních Ondřej Bojo, režisér filmu Balková.

Jiří Kadeřábek ve svém filmu z Ústí nad Labem Domovy jedinečnou formou oživuje dnes vybydlenou ulici Na Nivách, kdysi nejprestižnější adresu ve městě. Skupinka filmařů z kavárny Tři ocásci zvolila metodu pirátského vysílání. Gorkáč tak nahlíží na proměnu brněnské ulice na centrum kulturního dění během Týdne města kritickým okem přihlížejících spoluobčanů.

Svou hravou formou a originálním přístupem se všem výše uvedeným zcela vymyká polemyka Marie Lukáčové o významu hranic v dnešní střední Evropě. Pod názvem ČHOS se skrývá Československé Hraničářské a Obranné Společenství.

Tři nově objevení talenti

Tříčlenná porota se jednohlasně rozhodla udělit třetí místo právě filmu ČHOS. Ocenila zejména to, že film “reaguje na aktuální téma hranic a identity,” a zároveň vyzdvihla i autorský vklad režisérky, “ze kterého je patrná snaha vyzkoušet si různé postupy - komentář, inscenované videoartové pasáže, animace“.

Druhé místo patří filmu The Place, kde dle poroty autorka “velmi citlivě nahlíží na zdánlivě běžné místo očima cizinky a tím vytváří esejistický portrét jednoho pražského parku“. Oba filmy budou uvedeny během letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Letošní vítězkou My Street Films se stala Petra Krejčová, která svůj film Stopovaná osobně uvede na londýnském festivalu Open City Documentary Festival. Porota se rozhodla ocenit právě tento film, neboť “autorka velmi živým a poutavým způsobem představila architektonický prvek odkazující k historii jednoho domu a k pozůstatkům druhé světové války. Film čerpá z názorů kolemjdoucích, svou formou však dalece přesahuje běžnou anketní metodu. Poukazuje na detail, za kterým se skrývá mnoho velkých příběhů, které může vyprávět jen určitá generace obyvatel tohoto domu. Tématem se tak film nejvíce přiblížil povaze soutěže My Street Films.“

Film Stopovaná byl v premiéře uveden v Kině Světozor v neděli 4.10. během Dne architektury a bude promítán i na dalších evropských festivalech a filmových přehlídkách a na partnerských a vzdělávacích akcích My Street Films.

Všechny nominované filmy budou uvedeny během slavnostního vyhlášení vítězů letošního ročníku My Street Films 26. listopadu, 20:45, v malém sále Kina Světozor, kde se představí také vítězné My Street filmy ze Slovenska, Polska a Maďarska, kam se letos projekt rozšířil.

Autor / zdroj: Hana Gomoláková

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.