KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni představuje své město jako kolébku tisku v Čechách. Prohlédněte si jedinečné funkční sázecí stroje
 
Autor / zdroj foto: Muzeum knihtisku a knihy v Plzni

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni / Plzeň

V muzeu knihtisku a knihy v Plzni najdete například více než sto let starou ruční sazárnu, sázecí stroj Intertype z roku 1928, či knihtiskové rychlolisy. Většina z vystavených exponátů je funkční. Expozice představuje Plzeň jako kolébku tisku v Čechách.

Muzeum se nachází z části v nově postavené budově a z části v budově, která byla zbudována v roce 1911 jako tiskárna a od té době se zde nepřetržitě tiskne. V roce 1993 koupila tiskárnu společnost NAVA, která ji v průběhu let postupně zmodernizovala, staré sázecí a knihtiskové stroje však uchovala a právě tyto stroje tvoří základ expozice muzea. V roce 1476 zde neznámý tiskař vytiskl první knihu - Statua Arnošta z Pardubic.

Prohlídková trasa je nejprve zaměřena na historii knihtisku v Plzni a na ukázky nejdůležitějších knih vytištěných od 2. poloviny 15. století do 1. poloviny 16. století v některé z dílen plzeňských knihtiskařů. Představuje především prvního – neznámého tiskaře, ale i jeho následovníky Mikuláše bakaláře, Jana Mantuána Fencla nebo Hanse Pekka. Návštěvníci si také mohou prohlédnout makety tří plzeňských prvotisků.

Další část prohlídky, která vede po ochozech původní historické tiskárny, je zaměřena přímo na proces výroby knihy. Uvidíte ruční sazárnu i nástroje, které potřeboval sazeč. Prohlédnete si sázecí stroje, stroje knihtiskové a další zařízení potřebná pro tisk. Prohlídka pokračuje výstavou strojů používaných při závěrečné úpravě tiskovin: skládací stroj, řezačku a drátošičku. Prohlídka končí pohledem na současný tiskárenský provoz, do kterého je vidět přímo z expozice muzea.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.