KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Popis: Hvězdárna v Plzni.
Hvězdárna v Plzni.
Autor / zdroj: hvezdarnaplzen.cz

Hvězdárna v Plzni vám ukáže krásy noční oblohy nebo detaily Sluneční atmosféry

PLZEŇ

Hvězdárna v Plzni se zaměřuje mimo jiné na neformální školní výuku v oblasti astronomie či kosmonautiky. Mobilními dalekohledy návštěvníkům v hvězdárně rádi ukážou krásy noční oblohy nebo detaily Sluneční atmosféry.

Hvězdárna v Rokycanech a Plzni je příspěvkovou organizací Plzeňského kraje. Pobočka Plzeň působí místo bývalé městské organizace Hvězdárna a planetárium Plzeň a svým působením se zaměřuje nejen na samotné město Plzeň, ale i na výjezdy po celém Plzeňském kraji. Hlavními činnostmi Pobočky Plzeň jsou neformální školní výuka v oblasti astronomie, kosmonautiky apod., pořádání přednášek ze zmíněných oborů pro veřejnost, pozorování oblohy přenosnými astronomickými dalekohledy, pořádání astronomických kroužků pro mládež a odborných kurzů pro dospělé. 

Přednášky
Hvězdárna pořádá přednášky popularizující vědu a vědecké objevy. Ve Velkém klubu plzeňské radnice se uskutečňují pravidelně, ale je možné si je objednat pro vaši organizaci nebo skupinu zájemců v prostorách hvězdárny i mimo ně podle vašich požadavků. 

Výstavy
Plzeňská pobočka Hvězdárny v Rokycanech a Plzni vlastní několik popularizačních výstav, které zapůjčuje do škol, popř. dalších výstavních prostorů. Prohlédnout si je můžete pravidelně ve školách, knihovnách a na dalších místech po Plzni i okolí. 

Výuka
Zkušení lektoři Plzeňské pobočky Hvězdárny v Rokycanech a Plzni pravidelně zajišťují doplňkovou výuku řady témat pro všechny typy škol základních, středních i mateřských, a to buď v učebně hvězdárny nebo přímo na vámi určeném místě. 

Pozorování
Mobilními dalekohledy vám v hvězdárně rádi ukážou krásy noční oblohy nebo detaily Sluneční atmosféry. Pozorování se konají mimo zimu pravidelně každý měsíc. Je rovněž možné domluvit se a objednat pozorování pro účely vaší instituce. 

Kroužky a kurzy
Pro mladé zájemce o astronomii a kosmonautiku hvězdárna nabízí kroužky, které jsou dostupné začátečníkům i pokročilým. Součástí jsou i pozorovací víkendy a letní astronomické praktikum. Dále hvězdárna nabízí odborné kurzy a pro astronomy amatéry práci v odborných sekcích. 

Přednášková místnost
Multimediální posluchárna s kapacitou 24 míst je srdcem sídla organizace. Odehrávají se v ní nejen pořady pro školy, ale také se zde konají astronomické kroužky, kurzy a schází se zde zájemci o astronomii při odborných setkáních a besedách. Posluchárna je vybavena širokou paletou exponátů a pomůcek využívaných k názorným ukázkám při výuce astronomie a příbuzných oborů. 

Dalekohledy
Plzeňská pobočka Hvězdárny v Rokycanech a Plzni vlastní rozličnou astronomickou techniku. Od přístrojů dnes již téměř historických, až po velké zrcadlové a počítačem řízené dalekohledy Meade. Portfolio dalekohledů obsahuje teleskopy vhodné pro pozorování mlhovin i přístroje s nižší světelností a velkým zvětšením vhodné pro pozorování planet, Měsíce a dokonce i povrchu Slunce. Mezi dalekohledy je i několik velice kvalitních přístrojů vhodných pro fotografování astronomických objektů.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.hvezdarnaplzen.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Plzeňáci mohou darovat městu vánoční strom a vybrat si jeho ozdoby

Správa veřejného statku města Plzně hledá vánoční strom, který bude zdobit o letošním adventu náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případn

Závod Pilsenman proběhne již v sobotu

Tradiční sportovní akce PILSENMAN 2020 se uskuteční již tuto sobotu 8. srpna v Plzni-Doubravce na louce u sv. Jiří.

DNES SE STALO

HISTORIE

29. listopadu 1378

po smrti krále Karla IV. se ujímá vlády nad Českými zeměmi Václav IV.

VYNÁLEZY

29. listopadu 1877

poprvé představil Thomas Alva Edison svůj fonograf na veřejnosti.

OBJEVY

29. listopadu 1929

přeletěl americký admirál Richard Evelyn Byrd jako první člověk jižní pól.