EKONOMIKA / Bydlení

Popis:
26.6.2017

Dřevo versus vinyl

Váháte, jestli dřevo nebo vinyl? Nevíte, jestli přírodní materiál nebo umělý? To je jeden z problémů, když vybíráte novou podlahovou krytinu. Obě varianty mají svá pro a proti. Proto jsme pro vás sepsali důvody, proč vybrat dřevo nebo vinyl. Snad vám pomůžeme s rozhodováním.

Tradice, vzpomínky a originalita

Dřevo je materiál, který má v oblasti podlah svou tradici a jen tak něco ho nenahradí. Nabízí totiž vlastnosti, které nemůže nahradit žádná jiná. Mezi takové vlastnosti patří především vůně. Vůni dřeva známe každý, je nezaměnitelná a okamžitě nás přenese do lesa.

Kromě vůně jsou dřevěné podlahy nositelkami vzpomínek. Díky jejich konstrukci, materiálu a zpracování dokáží slouží po generace a obtiskává se do nich historie rodiny. Dají se jednoduše zrenovovat a dodat jim tak původní krásu a barvu.

Na co se u dřevěných podlah nesmí zapomenout je také jejich originalita. Každá parketa nebo prkno ze dřeva je originální kousek. Každá se liší ve struktuře, barevnosti i odstínech. Díky tomu je každá dřevěná podlaha originál a v interiéru se stává výrazným designovým prvkem.

Dřevěné podlahy jsou jako dělané pro chůzi na boso, díky měkkosti dřeva nezatěžují naše klouby a také působí teplým dojmem. Co se týče údržby dřevěné podlahy tak je potřeba využívat speciální prostředky a jednou za rok použít voskovou emulzi, která vytvoří ochranný povrch a podlaha tak bude odolná proti poškození.

Odolnost, nenáročnost a dokonalá imitace

Vinylové podlahy nejsou opakem dřevěné podlahy, ale její alternativou. Vinylové podlahy díky moderním technologiím dokáží napodobit jakýkoliv motiv a design, od přírodního až po netradiční. Je to díky digitálnímu tisku svrchní vrstvy.

Výrobci vinylových podlah při výrobě imitace dřeva opravdu na nic nezapomínají, a tak mají podlahy suky, strukturu dřeva, praskliny, ošoupaný nátěr nebo nedokonalosti od červotočů nebo stopy po hoblíku. Zkrátka stejně jako je tomu u přírodní dřevěný podlahy.

Díky tomu, že jsou vinylové podlahy z PVC tak mají vysokou odolnost pro mechanickému poničení. Dokáží tak odolat padajícím předmětů, podpatkům i drápkům domácích mazlíčků. také nejsou náchylné na vlhkost a mohou tak být položené v kuchyni nebo koupelně.

Další výhodou vinylové podlahy je její snadná a nenáročná údržba. Stačí klasický mop a běžný čisticí prostředek. Není potřeba žádných speciálních čističů ani dalších prostředků. Skvrny od pití i jídla se dají snadno setřít a nevznikají po nich stopy.

Na co se nesmí u vinylových podlah zapomenout je jejich jednoduchá pokládka, kterou zvládne každý kutil. Zvláště jednoduché je to u typu vinylových podlah se zámkovým spojem. Tzv. plovoucí podlahy se jednoduše skládají jedna do druhé bez nutnosti použití lepidla.

Plovoucí způsob je výhodný také při výměně poškozeného dílce. Jednoduše se poškozený díl vyjme a nahradí se novým. Druhým způsobem jakým je možné podlahu položit je lepení, které je vhodné do větších prostor s větší zátěží.

Co ekologie?

Patříte k těm, kterým není naše životní prostředí lhostejné? Pak je pro vás jasným vítězem dřevo. Jedná se o obnovitelný zdroj, který se dá snadno recyklovat a samotná výroba dřevěné podlahy tolik nezatěžuje životní prostředí. Oproti tomu vinylová podlaha se vyrábí syntetickou chemickou cestou.

Na obranu výrobců vinylových podlah je potřeba dodat, že i oni recyklují své výrobky a snaží se zpětně využívat energii potřebnou k výrobě materiálu a snaží se tak snížit vstupní energie. Také je možné najít vinylové podlahy, kdy během výroby nebyly použité ftaláty, které mají negativní vliv na dýchací ústrojí.

Vše si prohlédněte

Podlahové krytiny se nejlépe vybírají osobně, kdy si člověk může barvu podlahy prohlédnout na vlastní oči a na denním světle. Také si může osahat strukturu a zkusit si jaké je to na podlaze stát. Navštivte tak prodejny, které nabízejí renomované výrobce podlahových krytin a tohle všechno vám umožní, takovým prodejcem je eAMADEO.cz, které má pobočky v Plzni i Praze.

Autor / zdroj: PR

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Plzni zahraje Justin Lavash

V úterý 24. dubna zahraje v plzeňském Buena Vista Clubu britský kytarista Justin Lavash. Jeho koncert je součástí jazzové nabídky, s níž přichází po c

Post

Odneste starý dalekohled do zoo a pomozte zachránit kriticky ohrožené pěvce v Indonésii

Jedenáct českých a čtyři slovenské zoo se zapojily do kampaně EAZA Silent Forest na ochranu zpěvných ptáků v Indonésii. Pomoci můžete i vy.

Post

David Vávra představí altán a kříž v Chrástu

Od neděle se budou moci místní i návštěvníci Chrástu u Plzně zastavit v altánu a u skleněného kříže podle návrhu Davida Vávry. Za účasti autora projek

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA