EKONOMIKA / Spotřebitel

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
7.2.2020

Dětské přísady do koupele nepotěší pokožku, ani životní prostředí

ČR

Voda a vodní radovánky jsou pro děti jedním z největších lákadel. Není proto divu, že řada výrobců nabízí nejrůznější produkty, které i obyčejnou vanu promění v zábavní park. Své ratolesti tak můžete doma dopřát zábavnou slizovou lázeň nebo vanu plnou třpytek. Spotřebitelská organizace dTest nechala otestovat 12 dětských koupelových přísad a výsledky nejsou příliš potěšující.

Hlavním cílem testování bylo ověřit, zda jsou dětské přísady do koupele vhodné, a to jak z hlediska jejich vlivu na jemnou dětskou pokožku, tak také s ohledem na celkovou bezpečnost. dTest vybíral z poměrně velkého množství produktů, které mohou vodu proměnit v barevnou koupel, pomalu se táhnoucí sliz nebo bublající „lávu“.

Během testování jsme se snažili co nejvíce přiblížit běžné praxi, a to i proto, že žádná oficiální norma určující kvalitativní zkoušky a jejich průběh v této kategorii neexistuje. Kromě odborníků se zapojili i rodiče, kteří se svými dětmi vyzkoušeli jednotlivé výrobky na vlastní kůži. Jejich poznatky se však do konečného hodnocení nepromítly.

První část testování se zaměřila na to, jakou spoušť mohou tyto produkty v koupelně způsobit a jak snadno jdou odstranit z vany, dlaždiček a dalších koupelnových povrchů. Problém se vyskytnul pouze u spár na bázi cementu. U samotných dlaždic ani silikonových spár potíže nebyly.

Výrobci na etiketách upozorňují na nebezpečí uklouznutí a tím pádem i nutnost trvalého dohledu ze strany dospělých. dTest zjistil, že riziko uklouznutí je nejvyšší u všech pěti testovaných slizových přípravků, které si v této kategorii odnesly čtyři dostatečné a jedno nedostatečné hodnocení. Během testování měli i dospělí co dělat, aby neuklouzli. Jako nejvíce nebezpečný se ukázal sliz Slime Baff.

Dalším velmi důležitým parametrem bylo složení přípravků a jejich vliv na dětskou pokožku. „Vzhledem k tomu, že se jedná o produkty primárně určené dětem, předpokládá se, že by neměly obsahovat žádné potenciálně rizikové či nežádoucí látky. Někde však byla ze složení uvedeného na etiketách zřejmá přítomnost různých alergenů nebo azobarviv,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Kombinaci alergenů a azobarviv jsme zaznamenali u dvou výrobků značky tetesept: Dětská zábavná koupel Sopka a Pěna do koupele Jednorožec, za což si vysloužily nedostatečné hodnocení. U dalších výrobků hodnocených na dostatečnou se objevila buď azobarviva, polyakryláty nebo sloučeniny PEG. Azobarviva se pak vyskytla téměř ve všech testovaných produktech.

Matoucí pro spotřebitele může být to, že některá azobarviva jsou registrovaná jako potravinářská barviva, což může evokovat jejich neškodnost. Z výzkumů však vyplývá, že některá z nich mohou vyvolávat alergické reakce. Do těla se vstřebávají skrze pokožku, proto doporučujeme vyhnout se výrobkům, které je obsahují,“ vysvětluje Hoffmannová.

Dostatečné hodnocení si odnesly i další výrobky – konkrétně všechny slizy – s obsahem nežádoucích polykarboxylátů nebo polyakrylátů. Polyethylenglykolovou sloučeninu (PEG-400), která může oslabovat kožní bariéru a usnadňovat tak pronikání dalších nežádoucích látek, jsme pak objevili ve složení výrobku Tropical Surprise značky Claire´s.

dTest zkoumal nejen vliv na dětskou pokožku, ale také možný dopad na životní prostředí. Hodnotila se toxicita obsažených látek a také rychlost rozložitelnosti. „Pokud se chceme k životnímu prostředí chovat šetrně, je nejlepší se podobným produktům úplně vyhnout,“ říká Hoffmannová a dodává:

V souvislosti s používáním těchto přípravků se spotřebuje značné množství vody, ať už při samotné koupeli, nebo později při odstraňování následků, které přípravky v koupelně napáchají. Opomenout nelze ani negativní dopad na kvalitu spodních vod.

Vyšší hodnocení si tak v testu vysloužily ty přípravky, které neobsahovaly ani mikroplasty, ani povrchově aktivní látky. Je však třeba dodat, že přísady do koupele, které byly z hlediska vlivu na pokožku i na životní prostředí hodnoceny nejlépe, zase neudělaly příliš velkou radost dětem. Ty je většinou hodnotily jako málo zábavné, s krátkým účinkem a nevýraznou barvou.

Pokud se použití přísad do koupele nevyhnete, dodržujte alespoň několik základních pravidel:

  • Buďte v koupelně při přípravě lázně a dohlédněte na množství použitého produktu.
  • Děti nenechávejte ani na chvíli bez dozoru. Dbejte na to, aby během koupele nevstávaly (riziko uklouznutí) a aby nebyla překročena maximální doba použití (zpravidla max. 20 min.).
  • Zejména u slizových přípravků doporučujeme obléci dětem plavky, a to kvůli ochraně intimních partií.
  • Dejte pozor na úmyslné i neúmyslné pozření přípravku. Jako prevence vniknutí přípravku do očí mohou posloužit plavecké nebo potápěčské brýle.
  • Po koupeli děti důkladně omyjte čistou vodou.
  • Vyvarujte se příliš častého používání těchto výrobků.

Autor / zdroj: Lucie Přinesdomová

DALŠÍ ČLÁNKY

Město postaví ve Lhotě sportovní sál, sloužit bude sportovcům i pro setkání občanů

Městský obvod Plzeň 10 – Lhota v současnosti buduje novou sokolovnu na místě bývalé nevyhovující klubovny u fotbalového hřiště v ulici Kolem Zahrad. M

Vstupenky na třetí ročník Festivalu kondice jsou v prodeji

Krašovská Aktivity centrum Plzeň chystá na březen již třetí ročník Festivalu kondice. Den plný pohybu a cvičení opět proběhne s tvářemi projektu Olgou

Prohlédněte si výstavu Šedé Dobřany. Příležitost máte do poloviny března

Městské kulturní středisko Dobřany zve všechny zájemce na výstavu fotografií nazvanou Šedé Dobřany.

DNES SE STALO

VYNÁLEZY19. února 1878

Thomas Alva Edison si nechal patentovat fonograf.

VĚDA19. února 1960

v Řeži u Prahy byl uveden do provozu první cyklotron v Československu. Cyklotron slouží k urychlování těžkých nabitých částic pomocí vysokofrekvenčního elektrického pole.

VESMÍR19. února 1986

byla zahájena výstavba vesmírné stanice Mir. Po dokončení stala první dlouhodobě obydlenou vědecká stanice ve vesmíru na oběžné dráze kolem Země.

POZVÁNKA OBRAZEM