SPORT / Hokej

13.3.2017

Plzni vystřelil čtvrtfinále ve druhém prodloužení Stach

OSTRAVA / PLZEŇ

V neuvěřitelný souboj se změnil rozhodující pátý duel předkola Generali Play Off mezi Vítkovicemi a Plzní. Hosté vedli, domácí dokázali srovnat a až druhé prodloužení přineslo jméno čtvrtfinalisty. V 95. minutě ukončil Vítkovicím sezonu David Stach.

Diváci v prvním dějství sledovali především snahu o výkony s dobře konsolidovanou obranou. Jak domácí, tak hosté nechtěli v úvodu zbytečně nabídnout soupeři výhodu a šanci. Poprvé zahrozila Plzeň, jenže Skleničkova střela neměla potřebné parametry. Vítkovice se uvedly pokusem Yana Stastného na teč u pravé tyče, ale také neuspěly. Úvodní dvacetiminutovka patřila brankářům, ale z nich vynikal více Patrik Bartošák, který už v 5. minutě hodně důležitě zakročil proti Preisingerovi. Plzeň si zahrála hned dvě přesilové hry, ale obě byli Ostravané schopní ubránit, navíc eliminovat i pokusy soupeře, v 9. minutě se agresivně tlačil v přesilovce do brankoviště Kubalík, ale neúspěšně. Vítkovičtí si vypracovali dvě slibné šance ve 13. minutě, nejprve netradičně v pozici útočníka vystartoval po křídle Klok a jen těsně, možná i s přispěním odrazu o tyč, přestřelil, pak po zámku v pásmu pálil Urbanec. V závěru třetiny své kvality opět prokázal Bartošák, především proti útočné vlně první formace Škodovky, když dvakrát po sobě vychytal vyhlášené střelce hostů. Celkově byla první třetina především o boji o každý metr ledu, o čemž trenéři mluvili už před utkáním.

Ostravané mohli krátce po přestávce otevřít skóre. Příležitost jim k tomu dalo první vyloučení na straně Plzně. Hned po rozehrání přesilovky pálil nebezpečně z modré čáry Hrbas. Pak stejný hráč střelu opakoval, jenže ještě přibyla dorážka Olesze, naneštěstí těsně vedle brány. Průnik do pásma a střelu předvedl v individuální akci také Radoslav Tybor, ale znovu nepřesně. Škodovka se sice vrátila do pěti, ale přesto si slibnou šanci vypracoval Květoň, ale také přestřelil. Následovalo druhé vyloučení hostů a v něm už hala i domácí hráči slavili gól, bohužel ale předčasně. Letící puk dorážel Yan Stastny do klece vysokou holí a sudí tak po konzultaci s kolegou u videa branku uznat nemohli. Indiáni se až kolem poloviny utkání začali více tlačit do útoku. Patrik Bartošák byl připraven jejich výpadům čelit. Vychytal Koreise, byl základem třetího ubráněného oslabení domácích, ve 34. minutě vychytal Preisingerův průnik a krátce na to obstál i proti samostatnému sólu volného Ondřeje Kratěny. Jenže udržet čisté konto v tomto utkání nebylo Bartošákovi přáno. Okamžik po vychytaném nájezdu kapitána soupeře pokračovali Západočeši v náporu. Kubalíkovu střelu ze strany Bartošák ztlumil, dokázal puk udržet i před čarou u tyče, jenže pokus o vyhození zachytil na středu zcela osamocený a nehlídaný Miroslav Indrák a do prázdné brány dorazil bez problémů – 0:1. Plzeň sice nepřevzala zcela iniciativu, ale bylo znát, že se na její hokejky dostavil klid, naopak Ostravanům jejich útočné plány do druhé pauzy příliš nevycházely.

Stejně tak třetí periodu začali Vítkovičtí v početní výhodě a byli v ní opět velice nebezpeční, dvakrát pálil Roman, Machovský jednou promáchl, ale mimo bránu a pak pokryl Romanovu dorážku. Ostravané byli jednoznačně aktivnější a měli lepší pohyb, díky tomu si vytvářeli více šancí. Stanislav Balán ve 45. minutě obkroužil bránu a snažil se puk propasírovat pod Machovského betonem. Hned poté vyrazil v samostatném úniku David Květoň, ale sám na brankáře Plzně nevyzrál. Až „jedničkový útok“ dokázal srovnat. Michael Vandas po tlaku před bránou dokázal na poslední chvíli zadržet vyhozený kotouč ještě v pásmu, tím zaskočil rozjetý plzeňský útok, posunul puk za beky na volného Lukáše Kucseru, který nájezdem kolmo k bráně dokázal protlačit kotouč mezi pravou tyčí a Machovského betonem – 1:1. Škodovka najednou byla pod obrovským tlakem a znovu to byl onen „jedničkový útok“ s centrem Petrem Kolouchem, který motal hostům hlavu. Téměř vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA bouřila a hnala své borce dopředu. Až v 57. minutě se hosté probrali a Patrik Bartošák měl práci s Kracíkovou střelou po brejku a Preisingerovou rychlou tečí z mezikruží. Velkou šanci mohl mít Patrik Zdráhal, dvě minuty před koncem se téměř uvolnil do samostatného nájezdu, jenže byl podražen. Následná přesilovka gól nepřinesla, tudíž po 60 minutách šel rozhodující zápas do prodloužení.

Kdo čekal, že stejně jako druhé utkání série skončí i toto po několika vteřinách, byl zklamán. První prodloužení nabídlo kompletních dvacet minut akce. Začalo náporem Plzně, po kterém ale mohl vyrazit do sóla Radoslav Tybor, dojíždějící bek jej ale ještě před zakončením odstavil. V 65. minutě vyrazil Machovský nebezpečnou střelu Koloucha a založil tím ještě nebezpečnější protiútok na druhé straně, dva Plzeňští se hnali na Bartošáka, ten ale proti střílejícímu Indrákovi uspěl. Další nápor hostů přišel v 68. minutě, ale soustředěný Bartošák byl opět na místě. Největší potíže hostům dělal už zmíněný Kolouchův útok, v 71. minutě se snažil uvolnit Vandas a střílet ze středu, ale bez efetku. Brejk dvou proti jednomu měli i domácí, ale duo Olesz – Zdráhal nebylo schopné zakončit efektivně. V 76. minutě stáli při Plzni snad všichni svatí, protože Němečkovo sklepnutí před Machovským málem skončilo v jeho vlastní kleci. V závěru prodloužení opustil střídačku předčasně Radoslav Tybor. První nastavení rozhodnutí nepřineslo, na řadě bylo druhé.

Pozitivem druhého nastavení bylo, že se do hry vrátil Radoslav Tybor. Hokejově neměl ani jeden z týmů navrch, hrálo se nahoru dolů, ovšem žádná divočina. Bojovnost a odhodlání hrály prim na obou stranách. Vítkovice začaly lépe. V úvodním tlaku Machovský odrazil dvě nebezpečné střely po zámku v pásmu. Pak už akce střídala akci. Bartošák vychytal brejk Kracíka. Yan Stastny vyrazil v 90. minutě na zteč a jeho bekhendovou střelu přizvedl jeden z obránců těsně nad růžek plzeňské klece. Ostravané znovu zavřeli na chvíli soupeře v jeho pásmu, ale bez většího střeleckého efektu. V 92. minutě se remíza otřásla poprvé, když střela Lva z mezikruží zůstala po odrazu v brankovišti, Tomáš Svoboda se ale k ní nedostal včas a nemohl dorazit. Pět minut před koncem druhého prodloužení přišel konec. Atak dvou proti dvěma, Miroslav Preisinger přenechal puk Davidu Stachovi, který z první dokázal vystřelit nad v rozkleku přesouvajícího se Bartošáka – 1:2. Radost Plzně na jedné straně, velký smutek Vítkovic na druhé a ve stoje aplaudující aréna, takový byl závěr rozhodujícího zápasu. Škodovka postoupila do čtvrtfinále a vyzve Liberec. Sezona Vítkovic skončila krůček od série nejlepších osmi, ale Ostravané se s ní rozloučili se vztyčenou hlavou.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň 1:2 po prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Branky: 46. Kucsera (Vandas) - 34. Indrák, 95. Stach (Preisinger)
Rozhodčí: Hodek, Hradil - Lhotský, Svoboda
Vyloučení: 3:7
Diváci: 9 687
Stav série: 2:3

HC Vítkovice Ridera: Bartošák - Hrbas, Sloboda, Klok, Baranka, Výtisk, Urbanec, D. Krenželok - D. Květoň, Roman, Tybor - Kucsera, Kolouch, Vandas - Olesz, Stastny, Zdráhal - Szturc, Balán, Tomi - Kurovský

HC Škoda Plzeň: Machovský - Němeček, Kadlec, Sklenička, Pulpán, Frühauf, Čerešňák, Kvasnička - Lev, Kratěna, M. Procházka - Kubalík, Kracík, Indrák - Stach, Preisinger, T. Svoboda - Kodýtek, Koreis, Schleiss

Autor / zdroj: hc-vitkovice.cz

Val-Zen s.r.o. - prodej lidových, řemeslných výrobků a domácích pochutin

Nabízíme kvalitní domácí vína, medovinu, pálenku i pivo. Produkty zdravé výživy domácí sirupy, zavařeniny, bylinky, koření a jiné. Pro odpočinek, pohodu a relax závěsné houpačky domácí výroby, ručně vyšívané kusové polštáře, ubrusy a přikrývky. Také řezbářské umělecké výrobky, praktické i stylové předměty z masívu, svíčky, suvenýry a upomínkové předměty. www.val-zen.cz

Reno-Tech.cz, s.r.o. - tryskání, pokovení, lakování, leštění, penetrace, čištění

Povrchové úpravy, předúpravy, kompletní renovace (kovů, kamene, dřeva, plastů, skla, atd.) Disponujeme výkonnými technologiemi pro práci v terénu, rovněž jsme patřičně vybaveni pro práce na našem provoze povrchových úprav a renovací.