AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Střední průmyslová škola dopravní Plzeň.
Střední průmyslová škola dopravní Plzeň.
1.10.2018

Střední průmyslová škola dopravní Plzeň modernizovala učebny odborných předmětů

PLZEŇ

Elektroautomobil Kia Soul, diagnostické přístroje, zvedací zařízení, měřidla, soustruh, 3D tiskárna, trhačka a ICT technika. Toto jsou nové studijní pomůcky Střední průmyslové školy dopravní Plzeň. Ta je zakoupila díky dotaci ve výši 5,3 milionu korun a rozpočtu Plzeňského kraje.

Vzhledem k rychlému vývoji v oblasti dopravy se v Plzni zaměřili na ekologické trendy. Modernizovali dvě odborné učebny (učebnu elektromobility a učebnu základního měření), do kterých nakoupili technická zařízení. Konkrétně se jedná o elektroautomobil Kia Soul, diagnostické přístroje, zvedací zařízení, měřidla, soustruh, 3D tiskárnu, trhačku a ICT techniku. Vylepšili rovněž venkovní prostředí školy odpočinkovými altány pro žáky školy.

Využití elektromobilu:
1. Výuka
2. Služební automobil využívaný především na prezentační akce, s cílem představit školu jako instituci zaměřenou ve výchově mladé generace na šetrnost k životnímu prostředí

Slavnostní otevření učeben se uskuteční v úterý 2. října od 9 hodin v Plzni-Křimice, Průkopníků 290 za účasti náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivany Bartošové, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje Jaroslavy Havlíčkové a vedoucího oddělení organizace školství OŠMS Krajského úřadu Plzeňského kraje Jaroslava Sokola.

Dotčené obory vzdělávání
Do výuky elektromobility budou zařazeny obory vzdělávání zakončené maturitní zkouškou 23-45-M/01 Dopravní prostředky (zaměření Diagnostika a servis silničních vozidel), 39-41-L/01 Autotronik, dále obory vzdělávání zakončené výučním listem 23-68-H/01 Mechanik opravář motorových vozidel (dříve Automechanik), 23-61-H/01 Autolakýrník, 23-55-H/02 Karosář. Přičemž hodinová dotace bude úměrná potřebám jednotlivých oborů.

Počty žáků dle oborů a ročníků

Obor

1

2

3

4

celkem

Diagnostika a servis silničních vozidel

18

17

14

23

72

Autotronik

31

27

23

30

111

Mechanik opravář motorových vozidel

62

52

74

/

188

Autolakýrník

18

9

16

/

43

Karosář

15

12

18

/

45

Celkem žáků

459

Úspěchy žáků SPŠD Plzeň
Posouzení úrovně znalostí a dovedností žáků škol vyučujících autoobory umožňuje v celostátním měřítku soutěž Autoopravář junior. Vyhlašovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky ve spolupráci se Svazem prodejců a opravářů motorových vozidel České republiky, hlavními partnery jsou firmy Škoda Auto a.s., Bosch a Scania. Soutěž je složena z části teoretické, praktické a poznávací. Žáci naší školy se každoročně úspěšně prezentují ve všech čtyřech vyhlašovaných kategoriích: Automechanik, Autotronik, Autolakýrník a Karosář. Témata jsou připravena přímo firmami působícími v daném oboru, rovněž výkony soutěžících posuzují odborníci z praxe. Celostátní finále stále populárnější a mediálně sledovanější soutěže se koná v Mladé Boleslavi, na půdě Service Training Center Škoda Auto v Kosmonosech. Zejména poslední dva ročníky přinesly SPŠD Plzeň cenný úspěch v podobě vítězství v kategorii Automechanik (2017), v kategorii Autotronik obsadil v roce 2018 náš žák druhou příčku.

Automobileum je další celorepublikovou dopravní soutěží, určenou žákům 3. ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel. V roce 2017 na moderním polygonu v Hradci Králové získal Plzeňský kraj, reprezentovaný týmem složeným výhradně z žáků SPŠD, úspěch v podobě velmi pěkného 3. místa. V témže roce zaznamenali žáci naší školy rovněž úspěch v soutěži Enersol, zaměřené na úsporu energií, obnovitelných zdrojů a snižování emisí, a to s dvěma projekty: Snížení spotřeby paliva a emisí automobilu zvýšením efektivity intercooleru, dále s projektem Inteligentní světla. Zejména druhý jmenovaný zazářil nejen v kraji, ale i na celostátní úrovni, což autorům vyneslo účast na mezinárodní prezentaci vítězů národních kol.

Autor / zdroj: René Zeithaml

Doporučujeme

Krásný - zdravotnická technika s.r.o.

Provádíme revize zdravotnických prostředků - BTK dle zákona 268/2014 Sb. - pro nejrůznější zdravotnická zařízení, sociální ústavy a domovy důchodců, záchranáře a záchranné služby. Vlastníme certifikát ISO 13485:2012 prestižní společnosti DET NORSKE VERITAS s předmětem certifikace Údržba a bezpečnostně technické kontroly. Prodáváme lékařské přístroje a dovážíme francouzské dezinfekce STÉRIDINE.

Pohřební služba Hana Vanišová - pohřební služba pro Plzeňský kraj

Kompletní zajištění pohřebních služeb, smuteční obřady, pohřby do země, kopání hrobů, převozy zesnulých po ČR i ze zahraničí, provoz NONSTOP, vyřízení úmrtního listu ZDARMA, široký výběr rakví a uren, vlastní vazárna věnců a kytic, fotokeramika, opravy pomníků. www.vanisova-sluzby.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. Zájemci o další grant mají čas do konce října

V květnu v květu. To je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku.

Post

Plzeň uctila památku obětí holocaustu položením kamenů zmizelých

Město Plzeň se letos již potřetí připojilo k celoevropskému projektu k uctění obětí židovských transportů instalací dalších 16 takzvaných kamenů zmize

Post

Startuje Prazdroj lidem. Organizace mohou přihlásit své projekty a získat až půl milionu korun

Plzeňský Prazdroj už po osmnácté otevírá svůj grantový program Prazdroj lidem. Prazdroj mezi vybrané projekty rozdělí částku 2,4 milionu korun.

PARTNEŘI

www.szo.cz Pohřební služba Hana Vanišová www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA